Skirtumai

Čia matote skirtumus tarp pasirinktos versijos ir esamo dokumento.

Link to this comparison view

apyniai:dauginimas [2013-05-08 15:04]
pofke
apyniai:dauginimas [2014-12-16 11:57] (esamas)
Linija 1: Linija 1:
-Apynių dauginimas ir sodinimas+====== Apynių dauginimas ir sodinimas ====== 
 Apyniai gali būti dauginami trimis būdais - vegetatyviai šakniniais auginiais bei stiebiniais auginiais, taip pat ir sėklomis. Sėklomis dauginti nerekomenduojama, nebent norite užsiimti selekcine veikla. Apyniai gali būti dauginami trimis būdais - vegetatyviai šakniniais auginiais bei stiebiniais auginiais, taip pat ir sėklomis. Sėklomis dauginti nerekomenduojama, nebent norite užsiimti selekcine veikla.
  
 ======Dauginimas šakniniais auginiais (rizomomis)====== ======Dauginimas šakniniais auginiais (rizomomis)======
- 
-{{:apyniai:sakniastiebis.jpg?300|}} 
  
 Apynio keras apie 3 augimo metus pradeda leisti požeminius stiebus - rizomas. Šiuos stiebus atidalinus (vėlyvą rudenį arba pavasarį), galima gauti naujos sodinamosios medžiagos. Apynio keras apie 3 augimo metus pradeda leisti požeminius stiebus - rizomas. Šiuos stiebus atidalinus (vėlyvą rudenį arba pavasarį), galima gauti naujos sodinamosios medžiagos.
Linija 10: Linija 9:
 Sodmenų kiekį iš kero galima padidinti keliais būdais: Sodmenų kiekį iš kero galima padidinti keliais būdais:
  
-1. Augalo augimo metu apkasti kerą, suformuojant nedidelį kupstą. Pasibaigus vegetacijai, supiltą kupstą išardžius galima nuo šaknies atidalinti susiformavusius sodmenis. +  - Augalo augimo metu apkasti kerą, suformuojant nedidelį kupstą. Pasibaigus vegetacijai, supiltą kupstą išardžius galima nuo šaknies atidalinti susiformavusius sodmenis. 
- +  - Vegetacijos metu kloti apynio stiebus ant žemės ir juos užpilti žemėmis. Stiebai augalui augant sustorėja ir virsta požeminiais stiebais, kuriuos galima naudoti sodmenų gamybai.
-2 . Vegetacijos metu kloti apynio stiebus ant žemės ir juos užpilti žemėmis. Stiebai augalui augant sustorėja ir virsta požeminiais stiebais, kuriuos galima naudoti sodmenų gamybai.+
  
 Atidalinant rizomas, svarbu, kad ant sodmens liktų bent pora gyvybingų pumpurų. Atidalinant rizomas, svarbu, kad ant sodmens liktų bent pora gyvybingų pumpurų.
Linija 22: Linija 20:
 {{:apyniai:gyvasake.jpg?300|}} {{:apyniai:gyvasake.jpg?300|}}
  
-Apynius galima dauginti ir stiebiniais auginiais. Tam vegetacijos metu išpjaunamos apynio stiebo dalys su 1-3 lapų poromis bei 5-8 cm ilgio stiebo atkarpa žemiau apatinės lapų poros. Apatinę lapų porą reikia nuskabyti, išskyrus tuos atvejus, kai yra tik viena lapų pora. Sodmenų apatinę dalį rekomenduojama suvilgyti įsišaknijimą stimuluojančiomis medžiagomis arba medumi. Paruoštas sodmuo sodinamas į vazonėlį, (jei yra daugiau nei 1 lapų pora, apatinės lapų poros vieta turi būti po žeme, jei lapų pora tik viena, ji turi būti virš žemės), paliejamas, dedamas į skaidrų celofaninį maišelį ir užrišamas. Maišelis reikalingas, kad sodmuo neprarastų drėgmės iki pradės vystytis šaknų sistema. Laistyti pagal poreikį, prižiūrėti, kad neišdžiūtų, galima apipurkšti. Kaip natūralų augimo hormoną galima į laistymo vandenį dėti gluosnio, karklo arba blindės jaunų šakelių viršūnių (~2,5 cm ilgio), palikti pastovėti kelias dienas ir ištrauka laistyti augalus arba tiesiog į 1 litrą vandens įdėti tabletę aspirino. Salicilo rūgštis yra augalų hormonas, skatinantis gynybą nuo patogenų, taigi mažina tikimybę, kad sodmuo supus.+Apynius galima dauginti ir stiebiniais auginiais. Tam vegetacijos metu išpjaunamos apynio stiebo dalys su 1-3 lapų poromis bei 5-8 cm ilgio stiebo atkarpa žemiau apatinės lapų poros. Apatinę lapų porą reikia nuskabyti, išskyrus tuos atvejus, kai yra tik viena lapų pora. Sodmenų apatinę dalį rekomenduojama suvilgyti įsišaknijimą stimuluojančiomis medžiagomis arba medumi. Paruoštas sodmuo sodinamas į vazonėlį, (jei yra daugiau nei 1 lapų pora, apatinės lapų poros vieta turi būti po žeme, jei lapų pora tik viena, ji turi būti virš žemės), paliejamas, dedamas į skaidrų celofaninį maišelį ir užrišamas. Maišelis reikalingas, kad sodmuo neprarastų drėgmės iki pradės vystytis šaknų sistema. Laistyti pagal poreikį, prižiūrėti, kad neišdžiūtų, galima apipurkšti. Kaip natūralų augimo hormoną galima į laistymo vandenį dėti gluosnio, karklo arba blindės jaunų šakelių viršūnių (~2,5 cm ilgio), palikti pastovėti kelias dienas ir ištrauka laistyti augalus arba tiesiog į 1 litrą vandens įdėti tabletę aspirino. Salicilo rūgštis yra augalų hormonas, skatinantis gynybą nuo patogenų, taigi mažina tikimybę, kad sodmuo supus. Norint, kad sodinukai greičiau/kokybiškiau įsišaknytų, reikia naudoti šaknijimąsi skatinančius hormonus (heteroauksiną/IBA).
  
  
Linija 29: Linija 27:
  
 ====== Sodinimas į nuolatinę augimo vietą ====== ====== Sodinimas į nuolatinę augimo vietą ======
- 
-{{:apyniai:sodinimas.jpg?300|}} 
  
 Aš rekomenduoju apynius sodinti taip: Aš rekomenduoju apynius sodinti taip:
 +
 0. Parenkama vieta sodinimui - Gera žemė su geru drenažu, daug saulės, užuovėja ir kad būtų kur apyniui lipti. 0. Parenkama vieta sodinimui - Gera žemė su geru drenažu, daug saulės, užuovėja ir kad būtų kur apyniui lipti.
-1. Iškasama 60x60x60 cm duobė. Duobės dugne, į geresnę žemę sodinamas apynio sodinukas ir užpilamas ~2,5 cm žemių sluoksniu. Jei gresia šalnos, uždengiamas storiau šiaudais, agroplėvele ar dar kažkuo.+ 
 +1. Iškasama 30x30x30 cm duobė. Į geresnę žemę vertikaliai, pumpurais į viršų sodinamas apynio sodinukas ir užpilamas ~5 cm žemių sluoksniu. Jei gresia šalnos, uždengiamas storiau šiaudais, agroplėvele ar dar kažkuo. 
 2-3. Apyniui augant, duobė po truputį pildoma žemėmis. 2-3. Apyniui augant, duobė po truputį pildoma žemėmis.
 +
 4. Duobė pilnai užpildoma žemėmis, apyniui paruošiama atrama lipimui. 4. Duobė pilnai užpildoma žemėmis, apyniui paruošiama atrama lipimui.
-Šitoks sodinimo būdas leidžia jau po pirmų metų turėti stiprią apynio šaknų sistemą.+Toks sodinimo būdas leidžia po pirmų metų turėti gerokai stipresnę apynio šaknų sistemą.
Prisijungę aludariai