Writing /home/atvirasalus/aludariuklubas.lt/wiki/data/cache/5/59a4fb4cd142260e913c96ad7077a98c.i failed
Unable to save cache file. Hint: disk full; file permissions; safe_mode setting.
Writing /home/atvirasalus/aludariuklubas.lt/wiki/data/cache/5/59a4fb4cd142260e913c96ad7077a98c.metadata failed
Writing /home/atvirasalus/aludariuklubas.lt/wiki/data/cache/5/59a4fb4cd142260e913c96ad7077a98c.i failed
Unable to save cache file. Hint: disk full; file permissions; safe_mode setting.
Writing /home/atvirasalus/aludariuklubas.lt/wiki/data/cache/5/59a4fb4cd142260e913c96ad7077a98c.xhtml failed

Hidrometras

Verdant naminį alų reikalingi ir keli pagrindiniai matavimo prietaisai. Pagrindis ir svarbiausias yra termometras, kuriuo visi mokame naudotis

Antrasis pagal svarbą matavimo prietaisas yra hidrometras. Hidrometras – tai matavimo prietaisas, skirtas alaus gamybos metu nustatyti skystyje esantį cukraus kiekį. Žinant kiek cukraus yra būsimame aluje prieš fermentavimą ir kiek jo liko po fermentavimo galima išskaičiuoti alkoholio kiekį aluje ir taip sužinoti alaus „stiprumą“.

Populiariausi hidrometrai yra uždari stikliniai vamzdeliai, kurių apačioje yra specifiniam plūdrumui sukalibruotos medžiagos kiekis ir matavimo skale viršuje:

(reikia iliustracijos su skirtingais hidrometrais)

Hidrometras veikia Archimedo taisyklės principu – panardinamas į matuojamą skystį (dažniausiai tam skirta nedidelė plastikinė kolbelė) ir dalinai iškyla į paviršių. Priklausomai nuo skystyje esančio sukraus kiekio gaunamas skalės rodmuo.

(reikia iliustracijos, vaizduojančios kaip stebėti hidrometro parodymus)

Kadangi skirtingos temperatūros skysčiai turi skirtingus tankius, todėl rekomenduojama matavimus atlikti su ~20C.. 22C t skysčiais.

Matavime, kaip ir skaičiuoklėse, naudojami trumpiniai:

OG – original gravity – santykinis cukraus kiekis prieš fermentaciją; FG – final gravity – santykinis cukraus kiekis pasibaigus fermentacijai; SG – specific gravity – tarpinis cukraus kiekis, gali sutapti su OG, jei nėra atliekami tarpiniai pamatavimai; ABV – alcohol by volume – procentinė alkoholio išraiška, gaunama išskaičiavimo metu.

Galutinis rezultatas yra procentinė išraiška, gaunama skaičiuojant pagal formulę:

(OG-FG) x 131= ABV%

Pavyzdys:

Išvirto ir matuojamo alaus OG yra 1.056 Sufermentuoto alaus FG yra 1.014

Vadinasi rezultatas bus ABV=5.51%

Internete pilna skaičiuoklių, kur įvedus duomenis gauname rezultatą.

Kelios nuorodos: http://www.brewersfriend.com/abv-calculator/ ir http://www.aludariuklubas.lt/calculus Tačiau verta pastebėti, kad pastaroji skaičiuoklė neturi temperatūrinės korekcijos.

Faktiškai yra visa lentelė, kaip kinta rezultatas, priklausomai nuo temperatūros pokyčio, kurį derėtų įtraukti kaip korekciją į galutinį skaičiavimą:

Tačiau net ir be temperatūrinės korekcijos faktoriaus turėsite gana tikslias reikšmes ir namudiniam aludariui užtenkamą galutinį tikslumą.

Prisijungę aludariai