Skirtumai

Čia matote skirtumus tarp pasirinktos versijos ir esamo dokumento.

Link to this comparison view

straipsniai:sausas_apyniavimas [2014-12-16 11:57] (esamas)
Linija 1: Linija 1:
 +====== Sausas apyniavimas ======
  
 +{{:straipsniai:dry_hop.jpg?direct&200 |}}
 +
 +Turbūt daugeliui alaus megėjų teko ragauti stipriai apyniais pagardinto alaus, kurio gurkšnis ne tik pamalonina gomurį bet ir neaplenkia uoslės. Toks pilnavertis skonio pojūtis yra būtinas atributas IPA, PA (pale ale) bei kai kurių stoutų stiliaus alui.
 +
 +Aromatui išgauti apyniai dažniausiai dedami likus 10-5 minutėm iki virimo galo arba sumetami jau misai baigus virti. Tačiau net ir toks trumpas virimo laikas suardo trapius eterinių aliejų junginius ir todėl aromatas papraščiausiai išgaruoja. 
 +
 +Pirmą sykį bandančiam sausai apyniuoti alų aludariui, kils klausimas kokie apyniai tam labiausiai tinka. Atsakymas būtų labai paprastas – visi apyniai, kurie pasižymi aromatinėmis savybėmis (dažniausiai kurių alpha rūgšingumas mažesnis nei 6%) yra tinkami sausam apyniavimui. Tokie apyniai turi trapius eterinių aliejų junginius pasižyminčiais dideliu aromatingumu. Populiariausi pavyzdžiai būtų šie:Saaz, Tettnanger, Hallertauer, Goldings, Fuggles, Cascade ar Williamette.
 +
 +Sausam apyniavimui tinka tiek apyniai spurgais , tiek granulėmis. Dažniausiai sausas apyniavimas atliekamas antrinėje fermentacijoje,stabilioje biologinėje terpėje, tada kai alus pilnai išsifermentavęs t.y. jame nėra deguonies, bei aluje jau yra alkoholio. Tai sumažina infekcijos tikimybę, kadangi daugelis kenkėjiškų organizmų be deguonies negali išgyventi, taipogi pastarųjų aktyvumą slopina alkoholis. Be to pasibaigus aktyviai fermentacijai nebeišskiriami dideli kiekiai CO2 dujų, kurios šalindamosis iš fermentacijos indo kartu išsineštų ir dalį brangaus aromato.
 + Sausai apyniuodami supilkite apynius ant fermentatoriaus dugno, perpilkite alų iš pirminės fermentacijos indo į antrinės fermentacijos indą taip, kad alus kuo mažiau kontaktuotu su deguonimi, tam galite panaudoti plastikinę žarnelę. Sausam apyniavimui naudojama apie 30-60g apynių 20 l. alaus, tokį kiekį galite dėti drąsiai nes alpha rūgštys suteikiančios alui kartumą išsiskiria tik prie aukštų temperatūrų, todėl didesni kiekiai apynių sąlygos tik didesnį aromatą, bet ne kartumą.
 +
 +Kad iš apynių išsiskirtų subtilus aromatas prireiks minimum kelių dienų. Daugelis aludarių sausai apyniuoja 1-2 savaites. Kuo ilgiau šis procesas truks tuo intensyvesnį aromatą gausite. Dideli apynio megėjai atlieka sausą apyniavimą brandindami alų keguose, tokiu atveju apyniai ten užsibūna tol kol alus nepatenka į bokalą.
 +
 +Jei dabar verdate ar fermentuojate savo IPA ar tiesiog apyniuotą PA nepraleiskite progos pasimėgauti tikru apynių aromatu , įmeskite į antrinę fermentaciją gerą saują kvapnių apynių.
 +
 +Į sveikatą!
Prisijungę aludariai